טיפול ב OCD  – הפרעת כפייתיות

OCD או הפרעה טורדנית כפייתית, היא הפרעה פסיכיאטרית המאופיינת במחשבות אובססיביות המלוות בפעולות קומפולסיביות.

מחשבות אובססיביות הן מחשבות טורדניות וחודרניות אשר עולות שוב ושוב בדעתו של האדם מבלי שירצה לעסוק בהן.
פעולות קומפולסיביות הן פעולות שהאדם מבצע מתוך תחושה שרק ביצוען ינטרל את המחשבות האובססיביות, על אף שהוא מודע לחוסר הרציונליות שבחזרה על הפעולה. OCD מאובחנת כאשר האובססיות והקומפולסיות מתקיימות לאורך זמן וגורמות למצוקה ו/או פגיעה משמעותית בתפקודו של האדם.
OCD היא הפרעה נפוצה יחסית, איתה מתמודדים כ- 2.5% מהאוכלוסייה, אשר עלולה לפרוץ בילדות, בגיל ההתבגרות או בבגרות. OCD נובע ככל הנראה משילוב בין גורמים ביו-כימיים לבין גורמים פסיכולוגיים.

לקביעת פגישה ו/או התייעצות, מלאו את הטופס ואחזור אליכם

הצורות הנפוצות של OCD

סדר וניקיון– סוג OCD נפוץ ביותר אשר מתבטא בפחד מזיהום, אי סדר או חוסר ניקיון אשר מביאים לרחיצת ידיים כפייתית, צורך לסדר שוב ושוב חפצים או חדרים באופן מסוים, ניקיונות ושמירה על רף ניקיון קיצוני בבית וכן הלאה.
בדיקה– סוג שכיח נוסף של OCD המתבטא בפחד עז של האדם מפני שכחה של ביצוע פעולות מסוימת כמו נעילת הבית או האוטו, סגירת גז וכן הלאה. בהתאם, OCD מסוג זה מלווה בדרך כלל בבדיקות חוזרות ונשנות ווידוא של האדם שאכן ביצע את הפעולה שרצה לבצע.
חזרתיות– OCD המתבטא בצורך כפייתי לחזור על מילים, משפטים או פעולות מתוך תחושה שהימנעות מחזרה על הפעולה תביא לכך ש"משהו נורא יקרה". בהתאם, אנשים עם OCD מסוג זה עשויים לחזור על משפטים, תפילות או סדרות מספרים, להקפיד ללכת רק בצד מסוים של המדרכה וכן הלאה.
אובססיה "טהורה"– OCD מסוג זה בא לידי ביטוי במחשבות אובססיביות שאינן מלוות בקומפולסיות. כך, למשל, אדם עם OCD מסוג זה עשוי לחשוב באובססיביות על אפשרות שיחלה, שיפגע באדם אחר או שיקרה לו משהו רע מבלי לאמץ קומפולסיה אשר תרגיע את המחשבות.

כיצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייע לטיפול בהפרעת OCD?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב לטיפול הפסיכולוגי היעיל ביותר במצבי OCD. הטיפול כולל זיהוי של דפוסי החשיבה הבלתי רציונליים ("אני אחטוף זיהום ואחלה אם לא אנקה את הבית 5 פעמים ביום"), הקניית מיומנויות שליטה עצמית וויסות חרדה והכוונה אקטיבית להימנעות מביצוע הפעולות הקומפולסיביות תוך שימוש בטכניקות השליטה וההרגעה העצמית שילמדו.

דילוג לתוכן