טיפול במצבי משבר

מצבי משבר מתייחסים למגוון רחב של מצבים בהם נסיבות פנימיות או חיצוניות גורמות לקושי משמעותי בהתמודדות. נסיבות חיצוניות עשויות להיות אירועים כאובדן, מחלה, גירושים, פיטורים, הולדת ילד ועוד. נסיבות פנימיות קשורות בפריצת סימפטומים רגשיים -דיכאון, חרדה, דיכאון אחרי לידה ומשברי זהות וגיל.

לאורך החיים אנו מתמודדים עם אתגרים רבים. בחלק מהמקרים אנו מרגישים שמשאבינו האישיים מספיקים להתמודדות, במקרים אחרים אנו זקוקים לתמיכה רבה מהקרובים לנו ואילו בחלק מהמקרים אנו מרגישים שמשאבינו האישיים והסביבתיים אינם מספיקים להתמודדות עם מצב המשבר אליו נקלענו.
חווית המשבר היא חוויה סובייקטיבית הקשורה בנסיבות החיים, מבנה האישיות ומערכת התמיכה של כל אדם. כך, למשל, הולדת הילד הראשון עשויה להוות מצב משבר משמעותי עבור חלק מהאנשים והמשפחות, בעוד שמשפחות והורים אחרים יחוו את הולדת הילד כאתגר קשה אך לא משברי. דוגמה נוספת יכולה להיות מחלה קשה של אחד מבני הבית. אירוע שכזה מהווה אתגר משמעותי עבור כל אדם בסביבת המשפחה. ועם זאת, יהיו משפחות שימצאו בתוך עצמן את הכוחות להתמודודות עם האירוע, ויחוו את האירוע כקשה אך לא משברי כך שהתפקוד הביתי לא משתנה, ואילו יהיו משפחות שיחוו אירוע שכזה כמשבר משמעותי ותחושת הקרקע הנשמטת לרגליהם תהווה חלק מהיום יום. במקרים אלה, תהיה זקוקה המשפחה לתמיכה חיצונית.

לקביעת פגישה ו/או התייעצות, מלאו את הטופס ואחזור אליכם

כיצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לסייע בעת מצבי משבר?

טיפול במצבי משבר הוא טיפול המכוון, בראש ובראשונה, לחיזוק כוחותיו של המטופל ולגיוס משאבים אשר יאפשרו לו להתמודד עם המשבר. הטיפול במצבי משבר כטיפול המכוון לשמר את כוחותיו ואת תפקודו של המטופל. רק במועד מאוחר יותר, לאחר שהמשבר הראשוני יתייצב, הטיפול יעמיק ויאפשר התבוננות רגשית בגורמים שהביאו למצב המשברי. התנהלות זו מגיעה מתוך העיקרון לחזק את האדם ולתת לו את הכוחות להתמודדות ראשונית וייצוב חייו האישיים.
יש לציין כי בחלק מהמקרים טיפול במצבי משבר יכלול לא רק טיפול פרטני באדם המתמודד עם המצב המשברי אלא גם גיוס של בני משפחה ישירים לתהליך ההתמודדות.

דילוג לתוכן